Krótko o historii:

Siedzibą Szkoły Podstawowej  w Kocmyrzowie I jest budynek XIX-wiecznego rosyjskiego urzędu celnego. Przez wiele lat szkoła licząca 4 oddziały („0” oraz klasy I-III) dzieliła pomieszczenia z Zasadniczą Szkołą Rolniczą. Po likwidacji Szkoły Rolniczej podniesiono poziom organizacyjny szkoły do klasy IV, a od 1999 r. funkcjonuje już pełna 6-klasowa Szkoła Podstawowa.

W roku szkolnym 2000/2001, po przeniesieniu Filii Gminnej Biblioteki Publicznej, szkoła uzyskała dodatkową salę, w której obecnie znajduje się pracownia komputerowa, a w roku 2002/2003 zagospodarowano mieszkanie służbowe, w którym wydzielono salę dla sześciolatków, oddzielną szatnię oraz sanitariaty.

Obecnie szkoła dysponuje kompleksem pomieszczeń dla oddziału przedszkolnego, 6 salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, biblioteką, salą gimnastyczną  oraz boiskiem szkolnym.

Obwód Szkoły Podstawowej w Kocmyrzowie I obejmuje: Kocmyrzów, Luborzycę,  Krzysztoforzyce, Sulechów, Dojazdów.

W obecnym roku szkolnym 2016/2017  liczba uczniów wynosi 121  i  22 w oddziale przedszkolnym.

Kadra pedagogiczna w roku szkolnym 2016/2017:

- mgr Marek Bielak                     (przyroda, nauczyciel dyplomowany)

-  mgr Anna Świątek                  (oddział przedszkolny, nauczyciel dyplomowany)

- mgr Grażyna Kozak                 (edukacja wczesnoszkolna kl I , nauczyciel dyplomowany)

- mgr Barbara Bylica                  (edukacja wczesnoszkolnakl III , nauczyciel dyplomowany)

- mgr Agnieszka Dziekan-Zamojska      (edukacja wczesnoszkolna kl II A, nauczyciel dyplomowany)

-mgr Małgorzata Walczyk           (edukacja wczesnoszkolna kl II B, nauczyciel dyplomowany)

- mgr Bożena Kaim-Turbasa       (historia, biblioteka, nauczyciel dyplomowany)

- mgr Barbara Rybak-Warelis    (wychowawca kl IV, matematyka, nauczyciel dyplomowany)

- mgr Renata Żyromska              (wychowawca kl V, język polski,  nauczyciel mianowany)

- mgr Sławomir Góra                  (wychowanie fizyczne, informatyka, nauczyciel dyplomowany)

- mgr Marzena Burlyta                (wychowawca kl VI, wychowanie fizyczne, nauczyciel kontraktowy)

- mgr Alicja Wajda                       (j. angielski kl I-VI, nauczyciel kontraktowy)

- mgr Elżbieta Aleksandrowicz  (religia, nauczyciel mianowany)

Szkoła zapewnia:

• doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną,
          • naukę języka angielskiego od klasy I,
          •  możliwość nauki języka włoskiego,
          • zajęcia informatyki w nowocześnie wyposażonej pracowni komputerowej,
          • możliwość udziału w zajęciach świetlicy środowiskowej od 7.00 -17.00
          • zajęcia nauki pływania i doskonalenia umiejętności pływackich
          • pomoc i opiekę psychologiczno-pedagogiczną,
          • możliwość indywidualnej konsultacji ucznia z nauczycielem,
          • możliwość cotygodniowych indywidualnych kontaktów rodziców z każdym nauczycielem,
          • naukę w estetycznych, świeżo odnowionych salach,
          • bezpieczeństwo uczniów wzmocnione monitoringiem obiektu.

Szkoła oferuje:

• zajęcia pozalekcyjne w ramach kółek przedmiotowych:

- teatralnego,

- chóru,

- sportowe (piłka ręczna)

- tanecznego

• zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla uczniów napotykających na trudności edukacyjne,
          • gimnastykę korekcyjną dla uczniów klas I-III.

Szkoła organizuje:

• możliwość wyjazdów na zielone szkoły w kraju i zagranicę
          • liczne wyjścia do teatru, kina, muzeum,
          • konkursy szkolne oraz gminne, między innymi plastyczny, ekologiczny,
          • akademie i imprezy szkolne

Osiągnięcia szkoły:

• wysokie wyniki uczniów kl VI na sprawdzianie
          • sukcesy i wyróżnienia na szczeblu gminnym w konkursach sportowych, plastycznych, przyrodniczych, artystycznych