• 11 LISTOPADA

• Apel z okazji Święta Niepodległości. Występ przygotowali uczniowie klasy II i III pod opieką wychowawcy i opiekuna szkolnego chóru. Podczas akademii zostali również nagrodzeni uczniowie, którzy w minioną niedzielę uczestniczyli w rajdzie rowerowym na terenie Gminy Kocmyrzów - Luborzyca, upamiętniający 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 🚵‍♀️🚵🇵🇱🇵🇱Nagrody otrzymali również uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursie matematycznym, zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Dziękujemy Rodzicom za obecność oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego święta.

• Dziękujemy!

• Dziękujemy firmie CzuCzu oraz firmie Muduko za przekazanie dla naszej szkoły gier oraz puzzli, które uatrakcyjnią pobyt naszych Uczniów na świetlicy szkolnej.

#nauką #przez #zabawę

• Pierwszaki uroczyście przyjęte do Grona szkolnej społeczności.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację tego dnia.

Dziękujemy za miłe słowa jakie padały pod adresem naszej szkoły.

Dziękujemy również MG Foto Studio Michał Gomółka za piękne zdjęcia, które będą cenną pamiątka na wiele lat.

W dniu 06.10 odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Kandydaci:

Dorota Gniecka

Martyna Mierniczek

Jagoda Ptak.

Wybory wygrała Martyna Mierniczek

Zastępcą została Jagoda Ptak

Skarbnikiem Dorota Gniecka.

W skład Pocztu Sztandarowego wchodzi:

Anna Marzec

Julia Wójcik

Dominik Pantoł

Opiekunem SU w roku szkolnym 2022/2023 jest Pani Anna Zagórska a opiekunem Szkolnego Pocztu Sztandarowego Pani Marzena Burlyta.

• Dzień PATRONA szkoły!

Rok szkolny 2021/2022 należał do Marii Skłodowskiej - Curie .

Z okazji tego świeta w naszej szkole zorganizowano Dzień Naukowca.

Dzień upłynął pod hasłem: nauka przez zabawę!

• Etapy rozwoju mowy dziecka

Okres melodii (0-1r.ż.)

• W 2-3 miesiącu życia niemowlę zaczyna wydawać różne dźwięki (głużenie), towarzyszące nieskoordynowanym ruchom całego ciała. Głużenie to jeszcze nie mowa ale można wyróżnić samogłoski i spółgłoski. Głużą wszystkie dzieci, także głuche. W drugiej połowie pierwszego roku życia dziecko gaworzy- mamy wtedy do czynienia z zamierzonym powtarzaniem dźwięków.

• Z końcem pierwszego roku życia dziecko dużo już rozumie, spełnia proste polecenia. Pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, baba, tata.

Okres wyrazu (1-2 r.ż.)

• Dziecko używa już wszystkich samogłosek prócz nosowych. Ze spółgłosek wymawia: p,b,m,t,d,n,k,ś czasem ć. Pozostałe spółgłoski zastępuje innymi, upraszcza grupy spółgłoskowe.

Okres zdania (2-3 r.ż.)

• W tym czasie mowa doskonali się. Dziecko powinno wypowiadać głoski p,b,m,pi,bi,mi,f,w,fi,wi,ś,ź,ć,dź,ń,ki,gi,k,g,h,t,d,n,l. Pod koniec tego okresu mogą pojawiać się już s, z, c, a nawet sz,ż,cz,dż.

• Dziecko 3-letnie rozumie to co do niego mówimy, wskazuje części twarzy, ciała, próbuje wykonywać codzienne czynności, podaje swoje imię. Komunikuje się za pomocą zdania kilkuwyrazowego. Mówi chętnie i dużo, zadaje dużo pytań. Długość wyrazów może powodować przestawianie głosek.

Okres swoistej mowy dziecięcej (3-7 r.ż.)

• Dziecko 4-letnie rozumie i wykonuje nasze polecenia także te , które zawierają wyrażenia przyimkowe: na, pod, do, w itp.; rozpoznaje kolory, odpowiada na pytania, potrafi mówić o przeszłości i o przyszłości, tworzy neologizmy. Głoski s,z,c,dz, powinny już brzmieć twardo.

• Wymawianie głosek sz,ż,cz,dż, jako s,z,c,dz, głoski r jako l nie jest jeszcze nieprawidłowością.

• Dziecko 5-letnie w swoich wypowiedziach wielozdaniowych uwzględnia kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo-skutkowe. Potrafi opisywać przedmioty podając ich cechy i zastosowanie, zanikają nieprawidłowości gramatyczne, dziecko dokonuje autokorekty, chętnie poprawia innych.

• Głoska r wymawiana jest prawidłowo, może pojawić się hiperpoprawność – r pojawia się tam gdzie powinno być l szczególnie w wyrazach gdzie występują te 2 głoski np. Korar.

• Dziecko w 6 roku życia powinno już wymawiać sz,ż,cz,dż. Proces rozwoju języka trwa nadal, dziecko uczy się nowych wyrazów i pojęć.

mgr Barbara Marchut